Finské sauny jsou stále velmi populární

OBRÁZKU: FINSKÁ SAUNA SAUNAPROJECT.CZ

Finská sauna je v posledních letech stále oblíbenějším způsobem relaxace a odpočinku. Najdeme ji nejen v moderních wellness centrech, ale můžeme si ji postavit i doma a máme tak domácí wellness. Sauna je důležitou součástí kultury finské společnosti, zde se nepovažuje pouze za místnost na mytí, ale také za způsob, jak očistit ducha, zbavit se negativní energie. Navíc saunu ve Finsku můžeme vidět skoro v každém domě, což nás utvrzuje o tom, že je sauna tradicí finské kultury.

Sauna jako součást životního stylu

Původ sauny byl původně venkovský, ale postupně se stal součástí městského životního stylu. Moderní Finové také považují saunu za místo klidu, proto se těší na její návštěvu ve společnosti s rodinou nebo přáteli, kde zavádějí také diskusi o nejnovějších zprávách, ale dokonce i nečekané intimní rozhovory. Znali již dříve naši předkové například ve starém Římě a její popularita neskončila ani v dnešní moderní době.

Princip sauny

Finská sauna se vyznačuje extrémně suchým vzduchem (s vlhkostí ne více než 15%), což pomáhá snadno snášet vysoké teploty (více než 100 ° C). Pobyt v sauně se doporučuje zhruba od 8 do 15 minut, záleží na našem zdravotním stavu a kondici. Poté je třeba své tělo ochladit buď v bazénu nebo pod studenou sprchou. Sauny dnes je možné také zhotovit i s hydromasážním boxem.
Po procedurách s vodou je vhodné pít čaj, ovocný nápoj. Nápoje obnoví rovnováhu vody v těle, protože při návštěvě parní komory je pozorována výrazná ztráta vlhkosti. Při dalších návštěvách v parní místnosti odborníci doporučují prodloužení doby páry. Při dobrém zdravotním stavu může být relace zahájena až 15 minut.

Saunová kamna

Sauna se samozřejmě neobejde bez kamen. Můžeme si vybrat vlastně ze dvou variant. Jednou z nich jsou kamna s otevřeným ohněm, tedy kamna na dřevo a druhou možností jsou kamna elektrická. Elektrická kamna jsou poslední významnou novinkou v historii finské sauny. Všechny další inovace nebo vylepšení z velké části lze nazvat dodatečnými. Elektrická kamna pracují hlavně stejným způsobem jako kamna na dřevo s nepřetržitým hořením, pouze místo otevřeného nebo uzavřeného hořícího ohně se pro ohřev kamenů používají speciální elektrické plotny.

Blahodárné účinky sauny

Jestliže jsme horliví návštěvníci sauny, jistě na svém těle pociťujeme její blahodárné účinky. Pokud totiž pravidelně saunu navštěvujeme, zvyšujeme tak obranyschopnost svého těla a posilujeme imunitu. Sauna ale má též pozitivní vliv na psychiku, prokrvuje nejen cévy, ale i mozek a je výbornou rekonvalescencí poúrazových a pooperačních stavů. Sauna je vhodná jako dokonalý relax a odpočinek, kdy načerpáme sílu na další pracovní dny. Navíc se z těla odplaví všechny toxické látky, kůže je očištěná a vyhlazená.
Určitě bychom se ale neměli pouštět do saunování v případě, že máme nějaké srdeční problémy nebo chodit do sauny v podnapilém stavu či s plným žaludkem. To není rovna vhodné nejen pro naše tělo, ale i pro naši celkovou rovnováhu a zdraví.

 
Přečtěte si více
 

Prodej pilových pásů

Pilové pásy tvoří nedílnou součást pásových pil. Právě pomocí nich dokáží pásové pily bez problémů řezat prakticky jakýk...

Voda je dobrý sluha, vlhkost zlý pán aneb Jak efektivně na vysoušení?

Voda je k našemu životu nesmírně důležitá, nicméně vlhkost v prostorách našeho domu nebo stavby je nežádoucí. Neřešení p...

Zahradní lavičky a lavice, elegantní nábytek pro několik generací

Dřevěný nábytek rozhodně nemusí být nějak fádní, ba právě naopak – v ideální formě se dá označit jako nadčasový a velice...

Doporučiť inzerát

Email Agent