Jak rychle (ne) prodat byt?

Je to jedna z nejčastějších otázek prodávajících. Paradoxně délka procesu prodeje bytu závisí zejména od prodávajícího. Většina nedostatků je již v procesu přípravy na prodej bytu. Připravte si byt na prodej. Přípravu bytu na prodej ovlivňují totiž různé faktory, z který je třeba vyzdvihnout nedostatky jako např.. exekuční řízení, zástavní práva zejména nebankovních subjektů, dluhy na poplatcích spojených s užíváním bytu, nevypořádané vlastnická práva.
 


 
V případě domů často komplikují prodej černé stavby na pozemku případně nedořešené vztahy k přístupovým cestám. Více podílových spoluvlastníků, kteří se neumějí dohodnout na výsledné prodejní ceně je jev asi nejběžnější. Je zřejmé, že taková nemovitost se těžko prodá za jeden měsíc, a navíc existence takových nedostatků výrazně sráží prodejní cenu reality.
 

Nereálná cena na začátku prodeje může prodej zcela znemožnit

Apropo cena bytu! Zajímá prodávajícího asi nejvíce. Běžnou chybou však je, že prodávající si začne prodávat svůj bytu sám s cenou „v oblacích“ a když delší dobu nemá úspěch, osloví realitní kanceláře s požadavkem na efektivní pomoc při prodeji.
 
Takový scénář ale nevěstí žádný velký úspěch, a už vůbec ne efektivitu. Vzhledem na fakt, že byt už delší období koluje na internetu, často s různou cenou, potencionální kupující je zmatený, av lepším případě bude vyčkávat na další nabídku s ještě nižší cenou. Vždyť pokud se to dosud neprodalo, buď má byt nějakou vadu, nebo je cena stále příliš vysoká a určitě ještě půjde dolů.
 

Prodejce a prodávající jsou na jedné lodi

Další běžný scénář chybného prodeje je, že prodávající navzdory skutečnosti, že jeho byt již prodává realitní kancelář se kterou se sám dohodl, zkouší prodej i sám „na vlastní pěst“, aby prodej urychlil. Logicky se prodávající dostává do konkurenčního vztahu k vlastnímu prodejci – realitní kanceláři a navzájem se vlastně „poperou“ na ceně av inzerci! Zní to absurdně, ale děje se to v masovém měřítku!
 
Samozřejmě v otázce ceny má navrch prodávající, neboť sám určuje její výši. To je v pořádku. V inzerci má ale zase navrch realitní kancelář s profesionální propagací a proto umí zajistit kupujících i na vyšší cenu. Výsledkem je, že z tohoto konkurenčního boje vychází jako vítěz kupující, bez ohledu na to, od koho koupí.
 
Prodávající sice mohl získat i vyšší cenu za svůj byt, ale sám se dal z nerozumu zatáhnout do „naoko konkurenčního boje“. Je statisticky dokázáno, že drtivá většina bytů se prodá za cenu nižší než je ta inzerovaná. Kupující ve snaze mít nové bydlení co nejlevněji přirozeně vytváří tlak na snížení ceny, ať už na prodávajícího nebo na realitní kancelář.
 
Kancelář je na tento tlak vždy připravena, prodávající už málokdy. Pokud v takovém případě prodávající spokojeně prodá svůj byt, je téměř jisté, že za něj mohl dostat víc! Platí proto zásadní pravidlo – na trhu musí být jedna cena.
 
Pokud i byt prodává více kanceláří, musí vlastník ve vlastním zájmu zajistit, aby byla inzerovaná cena ve všech kancelářích stejná. Pokud si prodává byt současně i sám, samozřejmě musí i on držet cenu stejnou jako tyto kanceláře.
 

Špatná lokalita snižuje cenu bytu

Na závěr se zkuste zamyslet, co všechno můžete nebo nemůžete ovlivnit při prodeji. Dá se ovlivnit cena, lhůta vyklizení, platební podmínky, technický stav bytu, tíhy na listu vlastnictví, výběr realitního zprostředkovatele a pod. Naopak nedají se ovlivnit věci jako lokalita, věk stavby, infrastruktura, sousedé a pod.
 
Je dobré, jestliže prodávající chápe, že právě lokalita má největší vliv na prodejní cenu bytu. Slabý potenciál lokality je nutné kompenzovat tím, co ovlivnit víme, nejčastěji cenou. Posouzení prodejního potenciálu bytu je určitě parketa pro profesionály, jelikož se jedná o komplikovanější věc jak se zdá. Jejich „nastavení zrcadla“ může sice způsobit mírnou ztrátu iluzí prodávajícího, ale většinou je neocenitelnou pomůckou pro každého, kdo má dům na prodej a chce reálně prodat a ani prodávat.

 
Přečtěte si více
 

Jsou obývací stěny stále moderní?

Obývací pokoj je srdcem bytu, kde se obvykle schází celá rodina, ale i návštěva. Hlavní dominantou této místnosti je obv...

Pronájem bytů Praha

Nabídka bytů v Praze je obrovská. Ve vyhledávačích, v inzerátech nebo na stránkách realitních agentur se dá vybrat tolik...

Pronájem kanceláře na strategickém místě vám mnohé usnadní

Věřte tomu, je to tak. Kancelářské prostory společnosti Regus jsou umístěny na strategických místech, jsou moderně vybav...

Doporučiť inzerát

Email Agent