Panelákový byt předělaný k nepoznání

Na Zlínském sídliště Jižní Svahy byty jsou v podstatě stejné. Tento je však tak atypicky předělán, že by ho nepoznali ani samotní zlínsky architekti! Byt je přizpůsoben potřebám pětičlenné rodiny. Byt plný dobrých nápadů. Na návštěvu třípokojového bytu v typickém paneláku jsme se dali zlákat pověst o kreativitě jeho majitele. A neoľutovali jsme. Na každém kroku nás překvapil nějakým originálním nápadem nebo výjimečným řešením. Igor žije s manželkou Erikou a třemi dcerami v paneláku ve Zlíně. Igor vlastní firmu na výrobu nábytku, který sám navrhuje. Dcery s mámou také neustále něco tvoří – vymýšlejí choreografie, šijí kostýmy, protože dívky se intenzivně věnují gymnastice. Za největší devizu však pokládají polohu bytu – v létě pouze v plavkách mohou seběhnout k jezeru, v zimě se mohou dosyta bruslit po zamrzlé hladině.
 


 

 
To, že nás v interiéru čeká něco neotřelého, našeptává byt už u vstupních dveří. Z obou stran nás přivítali dvě stejné závěsné skříňky na boty – vlevo pánské, vpravo dámské s příslušenstvím na spodních policích a věšáčky na dvířkách. Jelikož hala je bez přímého osvětlení, majitel bytu hledal možnosti, jak ji co nejvíce prosvětlit. Nesmířil se s představou tmavé kobky a dveře podrobil menším úpravám.
 

Sezame, otevři se!


Plynulý přechod do obýváku umožňují posuvné dveře, které se najednou zasunou do pouzder. Neplní jen roli aktivního dělícího prvku, ale zároveň vpustí světlo do haly. Tím se však vnášení denního světla do haly pro našeho hostitele neskončilo.
 

Bez ztráty soukromí


Šikovný trik použil i na dveře, za kterými se ukrývá intimní část bytu. To, že tam vůbec nějaké dveře jsou, jsme zjistili, až když Igor odsunul křídlo dveří splývající se šatní skříní. „Vymyslel jsem dveře s denním a nočním režimem,“ směje se. „Když chceme mít soukromí, zavřeme i dřevěnou část, když ho nepotřebujeme, prostor dělí pouze průhledné sklo.“
 

Chuť experimentovat


„Při zařizování tohoto bytu jsem se snažil navrhnout neobvyklé způsoby odkládání věcí a kromě mne nikdo nevěděl, jak to bude vypadat. Všechno jsem vymyslel tak, že cizí člověk by v něm zůstal asi bezradný. Nevěděl by nic najít ani použít, „usmívá se šikovný designér, pro kterého je vymýšlení bytových vychytávek s ohledem na účelnost nejlepším relaxem.
 

Velká výzva


Aby byl nevelký byt dokonale přizpůsoben potřebám pětičlenné rodiny se školou povinnými dětmi, musel domácí pán vymyslet vše tak, aby byl chod domácnosti maximálně praktický a aby v něm nikomu nic nechybělo. Zmapoval požadavky jednotlivých členů domácnosti, ujasnil si rytmus a organizaci rodiny a na míru v něm vyrobil prostor, v němž má každá věc své přesně určené místo.
 

Z minima maximum


Atypickým nábytkem zařízená a důkladně promyšlená je i dětský pokoj. Díky tomu, že každá věc tu má přesně určené „souřadnice“, vládne tu perfektní pořádek. Igor kompletně, od podlahy po strop, využil celý prostor, každou věc změřil, vlastnoručně vyrobil, a pokud bylo třeba, ještě i přizpůsobil, přičemž vše mělo svůj důvod, jako například vlnitý okraj dvířek sloužící k otevření nebo knihovna, která visí ze stropu a plní funkci zábradlí u schodů. Po jejich zdolání se dívky mohou rozhodnout, zda si lehnou, budou číst, nebo poslouchat rádio. Vypínačem v římse nad postelí si mohou zhasnout noční lampu nebo zapnout rádio.
 

Přebalování se sušením

Největším rébusem v bytě byla koupelna. Do té původní se kromě umyvadla umístěného nad vanou nevešla ani pračka. „Většina sousedů nahradila vanu sprchovým koutem, ale já jsem se rozhodl, že do koupelny dostanu všechno, co třeba! Spojil jsem ji s toaletou a nakonec je tu i vana, i sprcha, i toaleta, i pračka, „těší se majitel, který nám iv koupelně odhalil pár překvapení – dřevěné niky sloužící na dekorace i odkládání, přebalovací pult s jemným sušením, místo na svíčky, květiny, ale i prakticky, nenápadně a bezpečně umístěnou zásuvku na fén a holicí strojek či „zasutá“ pračku v sousedství rozdělovníku prádla.
 

Samá skrýš

I v kuchyni jsou všechny prvky přizpůsobeny uživatelům. Tak jako v celé domácnosti, i zde dostalo prim. dřevo. Jeho krása a teplo se vyjímají nejen na podlaze, ale v celé kuchyňské lince, jejíž kompozice z otevřených skříněk je odlehčená otevřenými nikami se zabudovaným osvětlením. Zařízení zhotovené na míru vznikalo i zde pod taktovkou pana domácího a slouží nejen k zabudování kuchyňských elektrospotřebičů, ale i na vytvoření skrytých úložných prostorů pro kuchyňské zásoby.
 

Něco ztratíš, něco získáš …

Originální vyřešenou kuchyni domácí zvětšili na úkor lodžie. Velké okno se dá „poskládat“ tak, aby nebránilo výhledu. „Největší devizou tohoto bytu je jeho poloha přímo u jezera. Nejen výhled, ale i sportovní vyžití v létě iv zimě jsou k nezaplacení, „říkají s přesvědčením spokojeni majitelé, jejichž byt obdivuje každý návštěvník. Nejlepší vychytávky si na další straně můžete podívat i vy.
 

Extra nápady domácího pána

Kromě sedačky a židlí jídelní sestavy všechno zařízení Igor přizpůsobil mírám bytu a jeho obyvatelům. Mnohé bychom si ani nevšimli, kdyby nás na ně neupozornil. Vždyť komu by napadlo, že prodlužovačka se po skončení práce na notebooku na principu vysavače zasune do miniotvoru schovaného pod sedačkou, nebo že v kuchyni je zabudovaná přírodní lednička, a že otevřením dvířek se současně otevře i odpadkový koš a světlo nad ním se rozsvítí?

 
Přečtěte si více
 

Úschova kupní ceny

Co je úschova kupní ceny a jak funguje? Při každé koupi nemovitosti třeba totiž obzvlášť velký důraz kladen na způsob úh...

Vše, co potřebujete vědět o plechové garáži

Máte rádi své auto? Tak to byste jej neměli nechat volně stát kdes na trávníku. Žádné takové auto vám příliš dlouho nevy...

Oblast Dolních Chabrů nabídne neobyčejné bydlení - Nové Chabry

Pokud bychom se podívali na lokalitu Dolních Chabrů, tedy lokality v Praze 8, vyjde nám, že se jedná o velmi dokonal...

Doporučiť inzerát

Email Agent