Povinnosti nového vlastníka bytu

Pokud již máte za sebou samotnou koupi bytu, je třeba provést několik dalších povinností. Všechny souvisejí se změnou vlastníka nemovitosti. Základem je předávací protokol V první řadě je třeba po podpisu kupní smlouvy vypracovat předávací / předávací protokol, ve kterém uvedeme přesné stavy měřitelných energií a evidenční čísla měřičů. Je vhodné v tomto protokolu uvést i stav probíraného / předávaného bytu (pokud nejdříve provádíte byt a až později ji přebíráte, je někdy vhodné udělat i fotodokumentaci jako přílohu k protokolu – oceníte ji v případě sporů o stavu bytu), případně soupis movitého majetku, který se spolu s bytem odevzdává. Také by neměl chybět soupis odevzdaných klíčů a jejich počet.
 
Tento protokol Vám pomůže hned při druhém důležitém kroku, a to při prohlášení energií. Měli byste navštívit dodavatelů vody, elektrické energie, zemního plynu, kabelové televize a pod. Smlouvy s dodavateli energií vyplňujeme přímo při převzetí / odevzdání bytu automaticky av případě zájmu je i doručujeme na příslušné zákaznická centra.
 

Změna správce bytu

Co ale absolvovat budete muset v případě nabytí bytu je změna u správce bytového domu (případně ve Společenství vlastníků bytů). K akceptaci změny se budete muset prokázat návrhem na vklad vlastnického práva s razítkem příslušné zprávy katastru o převzetí nebo přímo listem vlastnictví s evidovaným novým vlastníkem.
 

Městský nebo obecní úřad

Zároveň se musíte přihlásit u správce daně z nemovitosti – jde o splnění ohlašovací povinnosti. Vaše kroky budou tedy vést na obecní nebo městský úřad. Zde se prokážete listem vlastnictví a kopií kupní smlouvy. Následně musíte podat daňové přiznání pro daň z nemovitostí. Podává se jen jednou, následně úřad zasílá výměr každoročně i bez potřeby podat nové přiznání.
 
Nezapomeňte na změnu trvalého pobytu a následně i na změnu údajů o trvalém pobytu v katastru nemovitostí! Katastr bude díky tomu oficiálně vědět, kde máte trvalý pobyt a bude tam iv budoucnu doručovat listiny, čímž můžete předejít např. realitním podvodům. Na tento poslední krok mnoho lidí zapomíná.
 
Pokud byste zjistili, že předchozí vlastníci si z různých důvodů trvalý pobyt ve vaší nově nabyté bytě nezrušili, můžete požádat obec návrhem o zrušení jejich trvalého pobytu. Prokázat se budete muset samozřejmě listem vlastnictví. Je důležité vědět, že trvalý pobyt nezakládá žádná práva k bytu a má jen evidenční charakter.
 
frontdoor.cz

 
Přečtěte si více
 

Bylinky v kuchyni bytu

Toužíte po čerstvých voňavých bylinkách sklizených za oknem, ale vaše pěstitelské pokusy pokaždé ztroskotaly? Postupujet...

Obrazy vylepšují bydlení

Obraz jsou dnes jedním z nejlepších doplňků, pokud chceme zútulnit náš moderní interiér, zpříjemnit si bydlení podle naš...

Nové byty v Praze

Zajímáte se o byty v novostavbe v Praze? Hledáte nové možnosti bydlení? Nemůžete najít vhodný byt s plnou občanskou vyba...

Doporučiť inzerát

Email Agent