Také historické budovy si zaslouží zateplení fasády

Staré a historické budovy jsou nádherné a pro udržení jejich typického rázu stavebního slohu, ve kterém byly postaveny, je nutný velice opatrný zásah, například při zateplení fasád. Historie si žádá své, mnohé budovy jsou „staré dámy“ a proto musí jakýkoliv zásah do jejich vzhledu probíhat ve spolupráci s historiky a památkovým ústavem. Také samotní stavební pracovníci, kteří budou rekonstrukci budovy či zateplení fasády provádět, musí být držiteli restaurátorské licence udělenou od Ministerstva kultury ČR.

zateplení historických budov
Zdroj: BELSTAV CZ

Necitlivý zásah znehodnotí celou stavbu

Památkově chráněné a historické budovy nemůžeme pochopitelně a logicky jen tak vybavit moderním zateplovacím systémem, který se používá například pro zateplení fasády panelových domů. Jakýkoliv necitlivý zásah do vzhledu fasády znehodnotí celou budovu. Z historických budov uniká vysoké množství tepla, a proto musíme zajistit energetické úspory. Architektonické dědictví a moderní zateplovací postupy do sebe nezapadají, a proto je zde řešení v podobě zateplení historických staveb z interiéru.
p5182027
Zdroj: BELSTAV CZ

Vnitřní zateplení je vhodným řešením. Historická stavba má většinou členitou a dekorativní fasádu, kdy se vnějším zateplením a aplikací zateplovacích systémů mohou pozměnit proporce fasády. Právě historické fasády jsou jasným příkladem, kdy je jedinou možností zateplení z interiéru. Historická fasáda má své typické prvky, použité materiály a povrchy, které by si měly zachovat svoji důvěryhodnou tvář. Jemná štuková výzdoba by se snadno mohla ztratit pod moderními technologiemi, což není žádoucí.

zateplení fasád
Zdroj: BELSTAV CZ

Zateplení lze provádět téměř kdykoliv

Výhodou zateplení vnitřkem budovy je možné provádět postupně, a to v kteroukoliv roční dobu bez ohledu na aktuální počasí. Realizace zateplení je rychlejší, snadnější, není potřeba instalovat lešení a je to často jediná možnost, jak zateplit dům s historicky cennou fasádou. Nemluvě o faktu, že tento způsob izolace je v porovnání s venkovním zateplením dvakrát až čtyřikrát levnější. Důležitým krokem při přípravě realizace je provedení restaurátorského průzkumu, který přesně určí nejstarší barevnost objektu, použité materiály a rozsah poškození fasády. Historické fasády nám připomínají doby minulé a je potřeba zachovat jejich ráz a podobu i pro budoucí generace. Společnost BELSTAV se zabývá nejen zateplováním panelových domů, ale taktéž budov historických a památkově chráněných.

 
Přečtěte si více
 

Povinnosti nového vlastníka bytu

Pokud již máte za sebou samotnou koupi bytu, je třeba provést několik dalších povinností. Všechny souvisejí se změnou vl...

Nové byty v Praze

Zajímáte se o byty v novostavbe v Praze? Hledáte nové možnosti bydlení? Nemůžete najít vhodný byt s plnou občanskou vyba...

Pronájem dodávky

Situaci, kdy jsme potřebovali nutně něco převést nebo nám v ten nejnevhodnější okamžik vypovědělo auto službu, jsme ...

Doporučiť inzerát

Email Agent