Voda je dobrý sluha, vlhkost zlý pán aneb Jak efektivně na vysoušení?

Voda je k našemu životu nesmírně důležitá, nicméně vlhkost v prostorách našeho domu nebo stavby je nežádoucí. Neřešení problému s nadměrnou vlhkostí má za následek nejen možný vznik alergií a onemocnění, ale také vznik plísní na stěnách budovy, a to jak v interiéru, tak z venkovní strany budovy. Jaké jsou nejčastější příčiny vlhkosti zdiva a podlah? Odpoví Vám odborníci na sanační práce
ze společnosti MIBAG Sanace.

Vlhkého zdivo trápí nejen staré domy

Nejen starší domy trpí nadměrnou vlhkostí. V novostavbách nebo při rekonstrukcích je u mokrých procesů spotřeba vody opravdu značná. Tato vlhkost v cihlovém, ytongovým, porothermovým a dalších podobných omítkách ovlivňuje další práce a může mít neblahý vliv také na dřevěné prvky, jako jsou parkety, plovoucí podlahy, obložky dveří atd. Řádné vysušení zdiva nám umožní provést kvalitně finální práce.

vysoušení zdiva
Zdroj: MIBAG Sanace

K nasáknutí zdiva dochází velmi často také při vodovodních haváriích nebo při zatečení z důvodu porušení hydroizolace domu. K nejmasivnějšímu nasáknutí zdiva však dochází při povodních a záplavách. Abychom zabránili vzniku dalších škod, je potřeba zahájit vysoušení zdiva co nejrychleji.

A nakonec staré objekty. Vlhkost ve starých domech se objevuje z důvodu chybějící hydroizolace, a proto dochází ke vzlínání vlhkosti často přímo z terénu. Jedná se většinou o budovy postavené z cihlového, smíšeného nebo kamenného zdiva. Pro efektivní vysušení musíme zabránit nejprve opakovanému vzlínání. S tím nám pomohou drenáže, svislá izolace, podřez zdiva, instalace plechů do spár.
Ve všech případech je vlhké zdivo nežádoucí, neboť je místem vzniku zdraví škodlivých plísní a je nezbytně nutné zdivo vysušit. V zimních měsících může dojít k promrznutí mokrého obvodového zdiva a až k následnému narušení statiky domu. Pro efektivní vysoušení se často používá kombinace kondenzačních odvlhčovačů a ventilátorů. V případě silného cihlového zdiva je vhodné použití výhřevných tyčí, které zajistí hloubkové prohřátí zdiva a výrazně zkrátí dobu vysoušení.

vysoušení zdiva
Zdroj: MIBAG Sanace

Vysoušení podlahy je důležité pro následnou pokládku

Před pokládkou podlahových krytin je důležité řádné vysušení podlahových potěrů. Požadavky na maximální vlhkost podkladu dle normy jsou přísné, a to 2,5%hm pro beton a 0,5%hm pro anhydrit. V případě, že máme podlahové topení, je norma ještě přísnější. Při nedodržení těchto hodnot se vystavujeme vysokému riziku deformace a zničení podlahových krytin. Vždy je lepší před prvotní pokládkou podklad řádně vysušit, než investovat finance a energii do nových podlah.

Vlhkost podlah se týká také případu záplav, kdy řešíme vysoušení celého objektu, včetně stěn a zdí. V boji proti nadměrné vlhkosti se vždy obraťte na specializovanou firmu, která disponuje zkušenostmi a dokáže navrhnout to nejlepší řešení pro efektivní vysušení zdí a podlah.

 
Přečtěte si více
 

Povinnosti nového vlastníka bytu

Pokud již máte za sebou samotnou koupi bytu, je třeba provést několik dalších povinností. Všechny souvisejí se změnou vl...

Pronájem bytů Praha

Nabídka bytů v Praze je obrovská. Ve vyhledávačích, v inzerátech nebo na stránkách realitních agentur se dá vybrat tolik...

Aura Statenice – nové domy ve Statenicích

Bytový komplex Aura Statenice se nachází v okresu Praha-západ, je součástí malé obce Statenice. Vzdálenost do hlavní...

Doporučiť inzerát

Email Agent