Voda je dobrý sluha, vlhkost zlý pán aneb Jak efektivně na vysoušení?

Voda je k našemu životu nesmírně důležitá, nicméně vlhkost v prostorách našeho domu nebo stavby je nežádoucí. Neřešení problému s nadměrnou vlhkostí má za následek nejen možný vznik alergií a onemocnění, ale také vznik plísní na stěnách budovy, a to jak v interiéru, tak z venkovní strany budovy. Jaké jsou nejčastější příčiny vlhkosti zdiva a podlah? Odpoví Vám odborníci na sanační práce
ze společnosti MIBAG Sanace.

Vlhkého zdivo trápí nejen staré domy

Nejen starší domy trpí nadměrnou vlhkostí. V novostavbách nebo při rekonstrukcích je u mokrých procesů spotřeba vody opravdu značná. Tato vlhkost v cihlovém, ytongovým, porothermovým a dalších podobných omítkách ovlivňuje další práce a může mít neblahý vliv také na dřevěné prvky, jako jsou parkety, plovoucí podlahy, obložky dveří atd. Řádné vysušení zdiva nám umožní provést kvalitně finální práce.

vysoušení zdiva
Zdroj: MIBAG Sanace

K nasáknutí zdiva dochází velmi často také při vodovodních haváriích nebo při zatečení z důvodu porušení hydroizolace domu. K nejmasivnějšímu nasáknutí zdiva však dochází při povodních a záplavách. Abychom zabránili vzniku dalších škod, je potřeba zahájit vysoušení zdiva co nejrychleji.

A nakonec staré objekty. Vlhkost ve starých domech se objevuje z důvodu chybějící hydroizolace, a proto dochází ke vzlínání vlhkosti často přímo z terénu. Jedná se většinou o budovy postavené z cihlového, smíšeného nebo kamenného zdiva. Pro efektivní vysušení musíme zabránit nejprve opakovanému vzlínání. S tím nám pomohou drenáže, svislá izolace, podřez zdiva, instalace plechů do spár.
Ve všech případech je vlhké zdivo nežádoucí, neboť je místem vzniku zdraví škodlivých plísní a je nezbytně nutné zdivo vysušit. V zimních měsících může dojít k promrznutí mokrého obvodového zdiva a až k následnému narušení statiky domu. Pro efektivní vysoušení se často používá kombinace kondenzačních odvlhčovačů a ventilátorů. V případě silného cihlového zdiva je vhodné použití výhřevných tyčí, které zajistí hloubkové prohřátí zdiva a výrazně zkrátí dobu vysoušení.

vysoušení zdiva
Zdroj: MIBAG Sanace

Vysoušení podlahy je důležité pro následnou pokládku

Před pokládkou podlahových krytin je důležité řádné vysušení podlahových potěrů. Požadavky na maximální vlhkost podkladu dle normy jsou přísné, a to 2,5%hm pro beton a 0,5%hm pro anhydrit. V případě, že máme podlahové topení, je norma ještě přísnější. Při nedodržení těchto hodnot se vystavujeme vysokému riziku deformace a zničení podlahových krytin. Vždy je lepší před prvotní pokládkou podklad řádně vysušit, než investovat finance a energii do nových podlah.

Vlhkost podlah se týká také případu záplav, kdy řešíme vysoušení celého objektu, včetně stěn a zdí. V boji proti nadměrné vlhkosti se vždy obraťte na specializovanou firmu, která disponuje zkušenostmi a dokáže navrhnout to nejlepší řešení pro efektivní vysušení zdí a podlah.

 
Přečtěte si více
 

Jak rychle (ne) prodat byt?

Je to jedna z nejčastějších otázek prodávajících. Paradoxně délka procesu prodeje bytu závisí zejména od prodávajícího. ...

Ceny plynu 2013: Srovnání dodavatelů online

Jak už jistě několik týdnů víte, ceny plynu pro rok 2013 opět vzrostly. V průměru nárůst za dodávky plynu do domácností ...

Pronájem dodávky

Situaci, kdy jsme potřebovali nutně něco převést nebo nám v ten nejnevhodnější okamžik vypovědělo auto službu, jsme ...

Doporučiť inzerát

Email Agent